Proč má společnost odpor k elektrickým automobilům

Asi každý již slyšel o snahách Evropské Unie nahradit v průběhu několika příštích let prakticky všechna auta se spalovacími motory za elektrická. A je nutno říci, že naprostá většina řidičů z toho není vůbec nadšena, a to hned z několika důvodů.

 

Tím prvním jsou samozřejmě náklady. Pořízení nového moderního automobilu není nijak levná záležitost. Situaci nepomáhá ani současná ekonomická krize. Proto je pravděpodobné, že si vlastní vůz nebude moci dovolit ani zdaleka každý, neboť zde nebude možnost koupit levnou ojetinu, jak tomu bylo doposud.

 

Ovšem není to jen cena, co dělá lidem v tomto případě vrásky. Je to také fakt, že se jedná o novou technologii, a lidé jsou většinou poměrně konzervativní a nemají příliš rádi změny. Chtějí vozidla, na která jsou zvyklí. Ačkoliv si to na povrchu ani nepřipouští, uvnitř je elektromobily poněkud děsí.

 

zcela nový vůz

 

Je však faktem, že jako každá nová technologie, i tato má své mouchy, které je potřeba vychytat. Jako největší problém většina lidí vidí nízký dojezd i na plnou baterii a nízké pokrytí sítí dobíjecích stanic, i když se jejich počet neustále zvyšuje. Také panují obavy z toho, jak draho vlastně dobíjení vyjde, zvláště pokud jej budeme provádět sami doma například v garáži. Koneckonců všichni víme, k jak prudkému zdražování elektřiny v současné době dochází. Je tedy jasné, že by to představovalo další ránu do rozpočtu.

 

dobíjení elektrického auta

 

Zde je však nutné poznamenat, že většina těchto obav je neopodstatněných. Jistě, tato auta jsou drahá, avšak vzhledem k tomu, jak rychle technologie zastarávají, je velmi pravděpodobné, že jejich cena poměrně rychle klesne.

 

Co se ceny zvýšení účtů za elektřinu týče, tak tomu se skutečně nevyhneme. Je ovšem dobré si připomenout, že stejně tak rostou i ceny běžných pohonných hmot, tedy nafty a benzinu. Je tedy pravděpodobné, že se to na rozpočtu příliš neprojeví. Zvláště ne u lidí, kteří vůz využívají pouze k cestám do práce, na nákup a případný výlet.

 

Rozhodně tedy není třeba mít z toho strach. Věřte, že stejně jako mnoho jiných novinek, i tato se velmi brzy mezi lidmi ujme.