Morče jako domácí mazlíček

Morče domácí, které převzalo své jméno z hlodavce morčete divokého jihoamerického, je dobrou volbou pro domácí chov. Často se mu také přezdívá mořské prasátko – kvůli tomu, že takto kvičí. Je vhodný i k dětem, jelikož je známý tím, že nekouše. Měli byste si pořídit alespoň dvě, protože se často cítí sami. Pokud se o něj budete hezky starat, brzy si na Vás zvykne a pozná Vás podle pachu. Dokáže vycítit, že mu nesete nějakou dobrůtku. Vychovaná morčata dokáží běhat kolem Vás, když si potřebují odskočit, jsou schopna najít svou klec a tam vykonat svou potřebu, aniž by Vám ji udělali na koberec. Klec musí být v jeho dosahu a vždy otevřená s dobrým přístupem dovnitř. Skvěle také vychází s ostatními domácími mazlíčky.

 

Tříbarevné morče

 

Při pořizování si vše dobře rozmyslete, najděte doma vhodné místo, kam umístíte klec, která bude dobře osvětlena, ale nesmí stát v průvanu. Morčata jsou na něj háklivá. S výběrem klece si můžete nechat odborně poradit ve Zverimexu a koupit k ní vhodné doplňky pro zabavení morčete. Dobrá výbava je základ. Pokud máte možnost venkovního výběhu, morčatům se určitě výlet ven bude líbit. Je možné je tam také nechat celoročně, ale musí být chráněna před liškami, kunami a dalšími dravci, které by mohli zvířeti ublížit. Domek by měl na zimu být zateplený a mít bohatou podestýlku.

 

Morčata

 

Kupte také keramickou misku na zrní, tu nemůže rozsypat ani ji přemisťovat po kleci. Do misky nakupte zásobu dobrého a kvalitního zrní obohacené o vitamíny. Nekonečnou zásobou by také mělo být seno, tím si morče brousí zuby. Čerstvé ovoce a zelenina jsou zdrojem vitamínů, které morče potřebuje. Důležitá je napáječka, která v kleci nesmí chybět, do ní patří každý den čerstvá voda. Proto je lepší pořídit menší a každý den vodu vyměnit. Pokud se rozhodnete pro morče, určitě Vám bude dobrým společníkem.