Jak nás ovlivňuje móda

Asi jen málokdo z nás sleduje módní časopisy a snaží se vybírat oblečení podle toho, co je zrovna „in“. Mnoho z nás se dokonce o módu nijak zvlášť nezajímá, a kdybyste se jich zeptali, jaká barva se bude nosit tuto zimu, pak nebudou vědět. Zdálo by se tedy, že až na několik lidí nemá móda na naše životy prakticky žádný vliv. To však není pravda. Ve skutečnosti nás ovlivňuje daleko více, než jsme ochotni připustit, a to bez ohledu na to, zda jsme žena či muž.

 

klasický kancelářský outfit

 

Je totiž pravdou, že určité módní standardy zachováváme prakticky všichni, alespoň pokud jdeme do společnosti ostatních lidí. Jen málokdo by například vyrazil na nákup v teplákách a otrhaném tričku, o návštěvě úřadu či doktora ani nemluvě. Ještě přísnější kritéria panují často v zaměstnání, kde mají zaměstnanci často předepsaný takzvaný „dress code“, tedy pravidla, jak se mají oblékat, když jsou v práci. Zde je to pochopitelné, neboť po tuto dobu jsou v podstatě tváří firmy a podle nich si o ní zákazníci udělají obrázek.

 

fotografie z módního časopisu

 

To vše se pak řídí určitými módními trendy. Zatímco dříve byly v módě kalhoty do zvonu, dnes se již prakticky nenosí. A to se odráží i v tom, jak se oblékáme v běžném životě. Proč nám na tom ale tak záleží? Jednoduše proto, že chceme vytvořit dobrý první dojem. Koneckonců ne nadarmo se říká, že právě ten je nejdůležitější. Také nechceme, aby si o nás ostatní mysleli, že jsme chudí, případně že se neumíme oblékat. To zase vychází z touhy zapadnout mezi ostatní lidi.

 

Samozřejmě se můžeme ptát, co se s tím dá dělat. Popravdě, příliš toho není, tedy pokud se nechceme ze společnosti vyčlenit a riskovat, že na nás budou ostatní hledět skrz prsty. Aby se situace změnila, bylo by potřeba silné hnutí, které by propagovalo nošení čehokoliv. A to nás rozhodně v nejbližší době nečeká. Ať už se nám to tedy líbí nebo ne, budeme muset dodržovat určité módní standardy, Tedy alespoň na veřejnosti.