Hyeny a vše okolo nich

Ano, všichni určitě známe majestátné lvi, rychlé gepardy nebo roztomilé surikaty a papoušky, kteří jsou často portrétováni i pro děti v mnohých pohádkách. Ale, až na pár výjimek, se v pohádkách pro děti moc nevidí zmínky o různých druhů mrchožroutů. A nejen v mluvě pro děti, ale i normálně se o těchto masožravcích nemluví. Možná to je i kvůli jejich klasickému způsobu stravování, co mnoho lidí odláká, nebo samotné přirovnání co se k nim vztahuje. Ve smyslu že člověk, který se chová jako hyena, má radost z neštěstí druhých. Ale i přes to všechno, co se o hyenách říká, ať v dobrém nebo ve zlém, jsou to opravdu zajímavá a skvělá zvířata. 

Hyena skvrnitá

Ačkoliv může jejich chichotavá “řeč” občas nahnat husí kůži po celém těle, je tady mnoho věcí, které jsou pro hyeny unikátní, jedna z toho je i tato hrůzná řeč. Volají si tímto smíchem o pomoc, komunikují mezi sebou, tak zvaně i pláčou, a tak dále. Další zájmovostí je třeba to, že hyeny žijí v klanech, kterým velí jejich samičky. Každopádně jejich počet v klanu, se odvíjí od mnoha faktorů, jako je například lokace, kde se klan nachází. Ačkoliv, samičky celému klanu tak zvaně vládnou, jsou to i skvělé opatrovatelky, a milující matky, když přijde na jejich mláďata. 

Ležící hyena

Jak už začátek mohl napovědět, hyeny se převážně živí mršinami, a to jim zajišťuje dožití až dvanácti let života. Pokud by vás tato zvířata zaujala, nebo byste se o nich chtěli dozvědět více na živo, a dokonce máte děti, pro které by to určitě byl také zážitek, je tady v české republice mnoho míst kde je můžeme vidět. Například v Zoo Praha, kde hyeny čabrakové chovají už od roku 1967. Anebo třeba v Zoo Zlín ke zase chovají hyeny skvrnité. Tyto neohrožená zvířata si čas od času určitě zaslouží vice pozornosti, pro jejich unikátnost a zajímavé vlohy. Podívejte se na jejich život z blízka, ať víte, jak žijí.