Existuje skutečně čistá voda?

To, že k životu potřebujeme vodu, není žádným tajemstvím. Platí to koneckonců nejen o lidech, nýbrž o všech živých organismech na Zemi. Je to jeden z pozůstatků toho, že jsme původně žili v mořích. Ovšem nikdo nebude rozporovat, že ona voda by měla být především čistá. Tímto termínem se obvykle myslí taková, ve které nejsou žádné příměsi. Většinou je za ni považována pramenitá voda nabraná hned u zdroje, neboť ta se přece ještě nestačila ničím znečistit, případně taková, která prošla filtrací a zbavila se tak nečistot. To je však omyl. Je potřeba si uvědomit, že v přírodě absolutně čistou vodu nepotkáme. I ten pramen průzračný pramen vytékající ze skály obsahuje minerály a další prvky, které cestou z podzemí na povrch vymyl z podloží, kterým procházel.

 

u nás je pitná voda v dobré kvalitě

 

To samé platí i o té, která prošla například pískovým či jiným filtrem. I ona v sobě obsahuje malé kousíčky všeho, čím si cestou prošla, včetně onoho písku či filtru. Ty ji totiž zbaví pouze těch největších nečistot. Ty na molekulární úrovni zůstávají. Pokud tedy chceme naprosto dokonale čistou vodu, musíme sáhnout po té destilované. Jen ta je bez jakýchkoliv příměsí. Co to ale znamená pro nás?

 

žádná voda není dokonale čistá

 

Zde je potřeba si uvědomit, že zdaleka ne všechny tyto příměsi jsou špatné. Mnohé minerální i jiné látky, které zde najdeme, naopak tělu prospívají, a to do té míry, že destilovanou vodu většina z nás pít v podstatě nemůže – nesnesou její chuť. Proto není třeba mít obavy a až fanaticky čistit a převařovat například pitnou vodu, která nám teče z kohoutku. Věřte, že je v takové kvalitě, že nás nijak neohrozí a můžeme ji bez obav pít. Veškeré speciální konvice a filtry, které se prodávají, jsou tedy prakticky zbytečné. Je totiž potřeba si uvědomit, že jsme se, stejně jako ostatní živočichové i rostliny, vyvinuli tak, abychom dokázali bez problému pít z potoků i pramenů bez jakýchkoliv úprav. Rozhodně jsme tedy odolnější, než si myslíme.